Tipologie di procedimento

Guida Servizi sociali in Albanese

Descrizione

Sporteli i tė huajve dhe nomadėve

Tė dhėnat demografike venė nė evidencė praninė nė rritje tė tė huajve nė teritorin tonė. Prefektura e Astit – Zyra territoriale e Qeverisė, ka krijuar Sportelin Unik per emigracionin , me kompetencėn pėr tė kryer kėto praktika:

Punėsim i punonjėsve tė huaj
Bashkim familjar i tė huajve
Punėsim i punonjėsve neokomunitarė
Komuna e Astit, Sektori i politikave Sociale, Arsimi dhe Shėrbimet Edukative ju ofrojnė qytetarėve tė huaj tė njėjta shėrbime si qytetarėve italianė dhe ėshtė kjo arsyeja qė nuk ka krijuar njė zyrė emigracioni. Gjithsesi integrami i tė huajve mund tė vėshtirėsohet nga problemet qė lindin gjatė praktikave administrative pėr vetė ndryshimet gjuhėsore dhe kulturore. Pėr kėtė arsye ėshtė ngritur posaēėrisht sporteli pėr tė huaj i cili kryen kėto aktivitete:
Informacione pėr shėrbimet e ofruara nga teritori
Orientim pėr mundėsitė e ofruara nga teritori pėr tė ndihmuar proēesin e integrimit;
Informacione mbi legjislaturėn rajonale, kombėtare dhe komunitare;
Asistencė nė plotėsimin e kėrkesave tė ndryshme (p. sh. Deklaratė mikpritje, deklaratė garancie pėr turizėm, kėrkesė pėr ēertifikatėn e banesės sė rregullt, pėr ta transmetuar nė Policinė Komunale);
Asistencė nė hartimin e njė letre pėr t’ja transmetuar Kuesturės (kėrkesė informazioni pėr gjėndjen e praktikės, kėrkesė pėr pėrshpejtimin e marrjes sė gjurmės sė gishtave, kėrkesa urgjente etj);
Aksione mediacioni me strukturat publike (Kuestura, Prefektura, ASL 19, Centro ISI, CTP, Drejtoritė shkollore, CSA) e ndėrmarrje private, punėdhėnės, Kooperativa, Shoqata kategorie pėr njė shėrbim mė sinergjik;
Administrim i projektit “Dedalo”: shėrbim prenotimi pėr nė Kuesturė dhe Prefekturė, konsultim i listave tė lejave tė qėndrimit gati pėr tu dorzuar, prej letre ose elektronike dhe tė listės sė personave qė nuk janė paraqitur nė Kuesturė pėr marrjen e shėnjave tė gishtave;
Kontroll nė portalen e Shėrbimit postal pėr thirrjet nė Kuesturė pėr marrjen e gishtave.
Azhornim periodik i sitit web tė Komunės me fletė tė pėrkthyera nė gjuhė tė huaja;
Administrim i projekteve tė veēanta me objektiv integrimin.

Chi contattare

Conclusione tramite silenzio assenso: no
Conclusione tramite dichiarazione dell'interessato: no
Facebook Twitter Linkedin
Recapiti e contatti
Piazza San Secondo 1 - 14100 Asti (AT)
PEC protocollo.comuneasti@pec.it
Centralino +39.0141.399111
P. IVA 00072360050
Linee guida di design per i servizi web della PA